O troch princeznách

Autor: Alexandra Hudecová | 7.6.2019 o 19:25 | (upravené 7.6.2019 o 19:38) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  177x

Kde bolo tam bolo, boli raz tri sestry princezné.  Žili so svojím otcom kráľom. Sestry medzi sebou súperili. Každá z nich túžila po otcovej pozornosti a láske. 

Kde bolo tam bolo, boli raz tri sestry princezné. 
Žili so svojím otcom kráľom. Sestry medzi sebou súperili. Každá z nich túžila po otcovej pozornosti a láske. Na to, aby to dosiahli si vyvinuli nevedome svoj spôsob, ktorý bol tak automatický ako dýchanie samotné.
Prvá princezná bola známa tým, že vo všetkom bola perfektná. Neexistovala snáď žiadna oblasť, v ktorej by nedosiahla 100 percent. Omyl nepripúšťala a snažila sa okoliu, no najmä otcovi ukázať, že všetko vie najlepšie. Nevýhodou tohto jej správania bolo, že po čase bola veľmi unavená a prestala sa tešiť zo života.
Druhá princezná zas chcela všetkým robiť radosť. Cítila zodpovednosť za prosperitu a radosť druhých. Najprv sa vždy postarala o svoje okolie a až potom o seba. Najviac zo všetkého sa bála konfliktov a týmto spôsobom sa im vyhýbala. A tak sa princeznej stalo, že prestala mať čas sama na seba a svoje potreby. Až nakoniec stratila kontakt sama so sebou.
No a tretia princezná, najmladšia, sa chcela vyrovnať svojim sestrám a tak sa vo všetkom ponáhľala. Mala pocit, že len vtedy, ak urobí maximálny počet vecí za minimálnu dobu a nebude oddychovať, získa si priazeň otca. A tak sa jej stávalo, že chodila neskoro a odchádzala skôr, aby všetko stihla. Jej najväčším strachom bolo, že by mohla stratiť čas.
Kráľ bol zo správania svojich troch dcér znepokojený. Mal ich všetky rovnako rád, no nevedel ako im to dať najavo. Slová nestačili. A tak vymyslel plán. Zavolal si svoje tri dcéry a oznámil im, že musí odcestovať. Kráľovstvo im prenechal s tým, že sa oň musia postarať samy. Keď nebudú vedieť čo si počať, môžu o pomoc požiadať radcu. A tak odišiel. Jeho dcéry boli predsa dospelé a potrebovali sa naučiť prevziať zodpovednosť za svoj život.
Hneď prvé mesiace začalo kráľovstvo upadať. Sestry sa nevedli dohodnúť a každá z nich vládla svojim zaužívaným vzorcom správania. Najstaršia chcela byť vo všetkom najlepšia a tak svojim sestrám nedala žiadnu šancu. Prostredná zas chcela byť s každým zadobre a tak nedokázala udržať zdravé hranice. Najmladšia sa stále ponáhľala a na nič poriadne nemala čas. Kráľ túto neutešenú situáciu z diaľky pozoroval, no nezasahoval. Po čase keď bolo kráľovstvo hore nohami sa sestry rozhodli zavolať múdreho radcu. Ten im poradil, že ak chcú kráľovstvo udržať musia prestať súperiť a začať spolupracovať. Prvej princeznej odporučil začať robiť veci na deväťdesiat percent a dať šancu aj sestrám. Druhej princeznej odporučil robiť radosť najprv sebe, až potom ostatným a tretej neponáhľať sa a dopriať si čas. Princeznám sa to najprv nepáčilo, ale rozhodli sa múdreho radcu poslúchnuť.
Výsledky sa onedlho objavili a kráľ sa spokojný vrátil domov. Sestry si uvedomili, že keď spolu nesúperia kráľovstvo prosperuje a kráľ je spokojný. Tým, že upustili z nárokov na seba a začali sa mať rady také aké sú, už nemuseli viac súperiť o otcovu priazeň. A tak žili dlho a šťastne až kým nepomreli:-) 
Našli ste sa v niektorej z troch princezien? Ja som tá prostredná princezná. Pomaly sa učím robiť radosť aj sebe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína

Nahrávka korešponduje so spisom zverejneným pred ôsmimi rokmi.

Píše Branislav Benčat

Čoho sa Haščák bojí

Kontakt s Pentou môže byť čoraz rizikovejší.


Už ste čítali?